Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Stavba domu svojpomocne – montáž okien a ich nastavenie

V treťom diele seriálu svojpomocne sme popísali, čo je dobré si pred montážou zaistiť a nasledujúce riadky budú patriť popisu samotnej montáži a tiež poradíme, ako nové okná nastaviť.

Správne vyváženie rámu aj dodržanie vzdialeností kotviacich prvkov

Určite už ste počuli o tom, že aby ste s novými oknami boli spokojní, musia byť správne namontované. A ako presne na to? Pozrite sa do našej sekcie návodov, kde nájdete podrobný popis vrátane nákresov ukotvenia. A postup inštalácie sme tiež natočili.

Zo skúsenosti od našich zákazníkov vieme, že je potrebné sa zamerať predovšetkým na nasledujúce:
  • Dávajte si pozor na priehyb na všetky strany a to nielen krídiel pri nosení, ale aj rámov pri inštalácii.
  • Aby ste zvýšili izolačné vlastnosti okna, odporúčame, obzvlášť pri novostavbách, inštalovať paropriepustné a parotesné pásky. Viac uvidíte v tomto videu.
  • Dávajte si pozor na správne umiestnenie okna voči osteniu, obzvlášť to platí v prípade väčšieho zateplenia, aby okno nebolo príliš hlboko. Niekedy majitelia novostavieb, keď plánujú zateplovať, volia tzv. predsadenú montáž, čo znamená, že sa okná vsadia do zateplovacej vrstvy, vďaka čomu sa eliminujú tepelné mosty.
  • Postrážte si vyváženie rámu ako v zvislej, tak vo vodorovnej rovine vrátane uhlopriečky. Správne namontované a vyvážené okno, poznáte tak, že sa pri otvorení nebude krídlo hýbať, teda ďalej otvárať ani naopak zatvárať.
  • Dbajte na dodržanie vzdialenosti kotviacich prvkov, dvojnásobne to platí pri tmavých dekóroch, ktoré sa v lete viac zahrievajú a teda viac rozťahujú.
  • Priestor medzi rámom a ostením riadne vypeňujte (len ale do 2/3, pena ešte nabubná).
  • Do dvoch mesiacov stiahnete ochranú pásku. Ak počas uvedenej doby nestihnete urobiť vnútorné omietky a vonkajšiu fasádu, musíte na okná dať nové pásky s igelitom. Pôvodné ochranné pásky ale naozaj nenechávajte na oknách dlhšiu dobu, pretože sa môže stať (obzvlášť pri oknách orientovaných na juh), že sa páska do plastu tzv. zapečie a pri jej dávaní dolu budete musieť použiť napríklad nožík a povrch poškriabete.

Po montáži pravidelne vetrajte a okná nastavte

Už sme spomenuli, že z okien je nutné odstrániť ochranné pásky, ale tým to nekončí. Po montáži je nutné dôsledne vetrať, aby sa v dome nehromadila vlhkosť. Plastové okná síce nie sú na vlhkosť tak náchylné ako drevené okná, predsalen je ale dobré sa nadmernej vlhkosti zbaviť. Rovnako odporúčame okná nastaviť, aby nedochádzalo k drhnutiu, alebo naopak netesneniu. Ako presne pri nastavení postupovať, sa dočítate v tomto návode. Kovanie tiež nezabudnite raz ročne premazať, rovnako tak odporúčame ošetriť tesnenie a plastové povrchy. Všetky prostriedky k údržbe nájdete v tejto udržiavacej sade. Jej pravidelným používaním predĺžite životnosť okien.
 

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
86
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
213
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
75
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu