Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Stavba domu svojpomocne – výpis výplní otvorov

Každá stavba začína projektom. Bez toho dnes nezískate ani stavebné povolenie. Pre vás osobne je ale oveľa dôležitejšie to, že správne zostavený projekt vás prevedie celou stavbou. Nebudeme zabiehať do detailov, pretože samotný projekt so sebou nesie mnohé úskalia. Zameriame sa len na okná a dvere.

Váš projektant by vám mal poradiť ohľadom ideálneho materiálu, pretože pre každú skladbu domu sa hodí iný. V prípade, že sa rozhodnete pre plastové okná, môžete si byť istí, že dnešné materiály a výrobné procesy sú na takej úrovni, že budete mať na veľa rokov postarané. A teraz sa spoločne pozrieme na celú cestu od samého začiatku – výpisu okenných a dverových otvorov.

Čo rozhoduje o veľkosti okien a dverí u novostavby?

Skúsený projektant berie do úvahy pri plánovaní okenných a dverových otvorov hneď niekoľko faktorov:
 • Celkovú veľkosť a skladbu domu. → Bungalov si zaslúži inak riešené okná než napríklad poschodový dom.
 • Veľkosť a usporiadanie jednotlivých izieb. → Veľkosť plochy okien by mala byť okolo 10 % z plochy miestnosti.
 • Kde dom stojí a aké sú rozostupy od susedov. → Napr. ak máte výnimku na menší rozostup od hranice pozemku suseda, musíte počítať s tým, že na strane k spomínaným susedom žiadne okná nebudú. Tým pádom potrebujete dostať viac svetla zo zvyšných strán.
 • Orientáciu stavby voči svetovým stranám. → Na severnej strane sa všeobecne odporúčajú menšie rozmery okien, pričom naopak na tej južnej väčšie rozmery.
 • Celkový štýl budúcich majiteľov. → U dedinského rodinného domčeka zvolí projektant inak riešené okná, ako keď bude projektovať modernú novostavbu na okraji mesta.

Výpis výplní otvorov – čo hľadať v projekte?

Ak za sebou máte úspešne všetky „vybavovačky“, pravdepodobne v ruke držíte stavebné povolenie a kompletný projekt. Jeho súčasťou je aj výpis výplní otvorov. Nájdete v ňom nasledujúce informácie:
 • Obrázkovú schému.
 • Samotný popis otvoru. → Napr. okno otváravé, farba antacit, rám plastový, izolačné trojsklo.
 • Podrobné údaje o otvore ako je napr. súčiniteľ prestupu tepla. → Napr. hodnoty pre pasívne domy: Ug≤0,5 / g≥0,5 / / Uf≤0,95 / Uw≤0,85 [W/m²K].
 • Rozmery otvoru. → Napr. 2 250 × 1 500 mm.
 • Počet kusov.
 • Kovanie. → Napr. brúsený nerez.
okno svojpomocne

Ako ďalej pokračovať pri stavbe svojpomocne?

Ako prvé využijete hlavne rozmery, ktoré potrebujete poznať pri hrubej stavbe. Možno vás bude lákať okná objednávať hneď vopred, ale nezabúdajte na to, že aj v tomto prípade platí známe porekadlo Dvakrát meraj a raz rež! Preto s objednávkou neponáhľajte a počkajte skutočne až po presnom zameraní rozmerov priamo na stavbe.

V našom prípade sa môžete navyše spoľahnúť na rýchle spracovanie aj dodanie. Okná skladom odosielame totiž do 3 dní a okná na mieru do cca 14 dní od objednávky. Takže sa nemusíte báť, že by ste potom mali na stavbe dlhé prestoje a museli na nové okná čakať napríklad 2 mesiace.

Rovnako tak u Skladových okien neriešite montážnu posilu. Všetko zvládnete sami ako kopec spokojných zákazníkov pred vami. Predstavte si, že len za rok 2018 sme odoslali u nás na Slovensku viac ako 9000 objednávok, a ani pri jednej sme nerealizovali montáž. Šikovní majitelia to dokázali sami!

Prísne energetické normy od 2021

Od 1.1. 2021 budú platné prísne energetické normy na celkovú hospodárnosť novostavieb. Súčasná európska norma sa opiera o súčiniteľ prestupu tepla okna a dverí v obvodovej stene. Ide o hodnotu normalizovanú teda požadovanú 0,85 W/(m².K) a odporúčanú, tzn. 0,65 W/(m².K). A súčasne hodnota prestupu tepla pre obvodovú stenu od 1.1.2021 bude Un = 0,15 W/(m²K).

Každá skolaudovaná novostavba od 1. 1. 2021 bude musieť spĺňať tieto prísne kritéria, zároveň by mali budovy disponovať spotrebou na vykurovanie menej ako 20,4 kWh/m2 za rok. Pôjde o výstavbu najmä pasívnych domov, domov s nulovou spotrebou energie a dokonca až plusové domy. Primárne budú projektované ekologické stavby s výrazne nízkymi prevádzkovými nákladmi, ktoré budú maximálne využívať prírodné materiály. Novela od 2021 vyžaduje izolačné trojsklo.  


zdroj:https://www.ytong-dialog.sk/

Tento článok vznikol v rámci špeciálu Staviame svojpomocne a vás určite zaujíma, na čo sa môžete tešiť nabudúce. Zameriame sa priamo na hrubú stavbu:
 • Zameranie nuly v dome kvôli montáži dverí.
 • Ako pripraviť okenné a dverové otvory na montáž.
 • Objednanie plastových okien a dverí.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
90
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
207
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
79
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu