Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Ako spoznať kvalitné plastové okná

Kvalita je zárukou spokojnosti prakticky u každého tovaru, a ani plastové okná nie sú výnimkou. Ba naopak. U okien a dverí pocítite nedostatky viac než u iných výrobkov, a to hneď s ohľadom na rôzne aspekty.

Nekvalitné okná môžu málo tesniť, môže nimi prefukovať alebo zatekať, dochádza u nich k poruchám kovania, ktoré vedú k závažným problémom, ako napríklad nemožnosť okno zavrieť alebo otvoriť. V najhoršom prípade je majiteľ nútený okná vymeniť, čo nebýva zrovna lacná záležitosť. Navyše to je ďalší nepríjemný zásah do života domácnosti.

Aby ste predišli týmto nepríjemnostiam, je dôležité nepodceniť samotný výber. A ako teda poznať kvalitné plastové okná?
 

Sústreďte sa na:

  • Kovanie
  • Profily
  • Zasklenie
  • Tesnenie
  • Montáž

Kovanie: nezabudnite ho nastavovať

Kovanie celoobvodové s dostatkom nastavovacích bodov. Zistite tiež, či má dostatok zatváracích bodov, ktoré by mali mať medzi sebou odstup maximálne 700 mm, čo zaisťuje rovnomerný prítlak tesniaceho systému a zvyšuje bezpečnosť pred vlámaním. Prekonať kvalitné kovanie totiž nie je len tak, a keďže zlodeji dávajú prednosť vypáčeniu okna pred jeho rozbitím, je potreba im túto činnosť čo najviac zťažiť.

Kovanie je potom nutné nastaviť a premazať približne raz za rok, aby ste predišli vzniku závad a predĺžili jeho životnosť.
 

Profily, stavebná hĺbka

Všímajte si tiež plastové profily. Vyberajte viackomorové profily (prinajmenšom 5-komorové) s kvalitnou oceľovou výstuhou. Hrúbka steny profilov by mala byť minimálne 2,8 mm a hrúbka výstuhy u veľkých okien aspoň 2 mm. Tým sa predchádza rozpínaniu a krúteniu plastu, k čomu by mohlo dochádzať pri teplotných výkyvoch. Medzi rámom a deformovaným krídlom potom vznikajú otvory, ktorými fúka či zateká. Vďaka dostatočnej hrúbke stien profilov a kvalitnej výstuhe týmto problémom jednoznačne predchádzate. Stavebná hĺbka by mala byť 70 mm, alebo radšej 80 mm a viac.
 

Zasklenie, medzisklenný rámik, tesnenie

Dvojitá alebo trojitá sklenená výplň je nutnosťou, pričom sa ale nedá jednoznačne rozhodnúť, či sú lepšie dvojsklá alebo trojsklá. Každá varianta sa totiž hodí pre iný prípad. Trojsklá maximálne prispievajú k zníženiu spotreby energie za vykurovanie, hodia sa do nízkoenergetických domov, avšak sklenené výplne trojskiel sú omnoho ťažšie než dvojsklá, a tak je potreba podľa toho pristupovať k nim. Nie je vhodné napríklad vetranie dokorán, obzvlášť u okien veľkých formátov, pretože tým trpí kovanie.

Medzisklenný rámik odporúčame nekovový, znižuje možnosť rosenia okien zvnútra. Stredový systém tesnenia (najlepšie trojité) je prevenciou proti zatekaniu pri prudkom daždi.
 

Montáž

Kvalitnejšie okná strácajú svoje výhody pri nedbalo vykonanej montáži. Ich precíznosť je taktiež veľmi dôležitá. Dokonalé ukotvenie, použitie kvalitnej polyuretánovej peny - to všetko je nutné, aby okná plnili svoje funkcie (tesnosť, tepelnú i zvukovú izoláciu, bezpečnosť) na sto percent.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
76
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
249
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
89
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 4 európskych krajinách
Odbavili sme už 43 069 objednávok a dodali vám viacej ako 175 000 okien

Od našich zákazníkov

S výberom okien a dverí nám pomohla panipo telefóne. Ďakujem za expresné odbaveniemojej objednávky. Pri realizácii prestavby saobrátim znovu na váš eshop.
Okná v dome meníme postupne podľa našichmožností. Vďaka veľkému výberu a rýchlostidodania nemusíme objednávať skôr než týždeňdopredu.V porovnaní s ostatnými ponukamiveľmi nízka cena za, podľa môjho názoru,veľmi kvalitný výrobok.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu