Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Ako spoznať kvalitné plastové okná

Kvalita je zárukou spokojnosti prakticky pri každom tovare, a ani plastové okná nie sú výnimkou. Nekvalitné okná môžu málo tesniť, môže nimi prefukovať alebo zatekať. Dochádza pri nich k poruchám kovania, ktoré vedú k závažným problémom, ako napríklad nemožnosť okno zavrieť alebo otvoriť. V najhoršom prípade je majiteľ nútený okná vymeniť, čo vôbec nie je lacná záležitosť a tiež je to ďalší nepríjemný zásah do života domácnosti.

Dôležitejšie než vzhľad sú technické parametre

Aby ste týmto nepríjemnostiam predošli, odporúčame sa pri výbere zamerať na technické parametre. Predovšetkým si zistite, aký je použitý profil (akú má stavebnú hĺbku, počet komôr, hodnotu Uw...), aké kovanie, zasklenie a tesnenie. Samozrejme v ďalšom slede sa pozrite, aké sú možnosti otvárania okien, ich farebné prevedenie a rozmerové limity.
 

Základ je dostatočná stavebná hĺbka a výstuha

Profil musí mať najmenej päť komôr (lepšie ale šesť alebo sedem) a dôležité (obzvlášť pri oknách orientovaných na juh, kde sa plast viac zahrieva) je kvalitné oceľové vystuženie. Hrúbka steny profilov by mala byť minimálne 2,5 mm a hrúbka výstuhy u veľkých okien aspoň 2 mm. Tým sa predchádza rozpínaniu a krúteniu plastu, k čomu by mohlo dochádzať pri teplotných výkyvoch. Medzi rámom a deformovaným krídlom potom vznikajú otvory, ktorými fúka či zateká. Vďaka dostatočnej hrúbke stien profilov a kvalitnej výstuhe týmto problémom jednoznačne predchádzate. Stavebná hĺbka by mala byť 70 mm, alebo radšej 80 mm a viac.

Kovanie: nezabudnite ho nastavovať

Kovanie celoobvodové s dostatkom nastavovacích bodov. Zistite tiež, či má dostatok zatváracích bodov, ktoré by mali mať medzi sebou odstup maximálne 700 mm, čo zaisťuje rovnomerný prítlak tesniaceho systému a zvyšuje bezpečnosť pred vlámaním. Prekonať kvalitné kovanie totiž nie je len tak, a keďže zlodeji dávajú prednosť vypáčeniu okna pred jeho rozbitím, je potreba im túto činnosť čo najviac zťažiť.
Kovanie je potom nutné nastaviť a premazať približne raz za rok, aby ste predišli vzniku závad a predĺžili jeho životnosť.

Dvojsklo je štandard

Preč sú doby s jednoduchým zasklením, dnes je štandard dvojsklo a v prípade novostavieb, ktoré sa dnes stavajú v nízkoenergetickom a pasívnom štandarde, sú nutné trojsklá. Tie totiž lepšie tepelno a zvukovo izolujú. Nevýhodou ale je, že sú ťažšie, takže nie je dobré mať obzvlášť veľké okná dlho otvorené, pretože sa viac namáha kovanie.

V súvislosti s izoláciou sa tiež pozrite, aké je pri oknách použité tesnenie, bežné je dvojstupňové, lepšie je trojstupňové. Rovnako odporúčame sa spýtať, aký je medzi sklami dištančný rámik. Štandardne býva oceľový, ale vhodnejší je tzv. teplý plastový rámik, ktorý lepšie izoluje a znižuje riziko rosenia okien.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
75
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
201
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
68
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu