Z dôvodu prevencie šírenia onemocnenia Covid-19 sú ale zamestnanci zákazníckej linky na homeoffice, a tak, ak by došlo napr. k chvíľkovej nedostupnosti tel. čísla, prosíme vás o zhovievavosť. Viac info tu. 
Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Kedy vymeniť plastové okná?

Renovujete dom a premýšľate, či vymeniť staré plastové okná za nové? A ak teda výmena, kam tie staré vyhodiť? Prečítajte si náš článok a budete múdrejší. Pridávame aj tipy, na čo staré plastové okná použiť.

Ako dlho plastové okná vydržia?

Dnes už sú plastové okná veľmi kvalitné, vďaka stabilizátorom nežltnú a nekrehnú. Ak sa o ne primerane staráte, otázku: "Kedy vymeniť plastové okná?" si nepoložíte pekne dlho – dnešné okná vydržia desiatky rokov. Navyše majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. V minulosti plastové okná ale na takej úrovni neboli. Koeficient prestupu tepla oknom dosahoval značne vysokých hodnôt, takže otázka ich výmeny je s pribúdajúcim tlakom na energetickú úspornosť budov aktuálnejší. A to nielen zo strany Európskej únie v súvislosti s novým nariadením platným od roku 2020, ale aj zo strany ľudí, ktorí chcú ušetriť na kúrení.

Staré plastové okná majú horšiu tepelnú izoláciu

Uveďme si konkrétne čísla. Predtým sa dodávala napríklad trojkomorové okná s izolačným dvojsklom bez vzácneho plynu (napr. argónu), izolačné sklá tak mala celkovo zlé hodnoty – Ug okolo hodnoty 2,8. Pre porovnanie dnešné plastové okno má štandardné izolačné dvojsklo hodnotu Ug okolo 1.1, a ak využite izolačné trojsklo tak Ug býva 0,5. Rovnako trojkomorový profil má horšie hodnoty ako v dnešnej dobe bežne 6-komorové profily. Sčítané podčiarknuté, staršie plastové okná mali celkovo horšie tepelnú izoláciu.

Výmena môže byť aj kvôli nekvalitnému kovaniu

Ďalším faktom hovoriaci pre výmenu je, že do starších okien nejde zaskliť kvalitnejšie sklo. Zasklievacia drážka nie je tak hlboká, aby do nej šlo lepšie (a širšie) sklo zaskliť. Často sa už daný PVC profil ani nevyrába, a nie je preto možné kúpiť užšie zasklievacie lišty, ktorými by išli širšie sklá s lepšou tepelnou izoláciou zaskliť. Dôvodom k výmene okien okrem zlých parametrov tiež bývajú problémy s kovaním. Predtým nebývalo tak kvalitné ako dnes. Okná sa môžu zadrhávať a skrátka nefungujú tak, ako by mali.

Čo so starými plastovými oknami?

Ak sa rozhodnete, že staré plastové okná dáte preč, prichádza zapeklitá otázka: "Kam s ním, respektíve s nimi?" Niekedy ponúka odvoz firma, ktorá montuje nové okná. U nás na e-shope vzhľadom k tomu, že ponúkame lacné skladové okná, ktoré si ľudia montujú svojpomocne, túto službu neponúkame. Staré okná ale môžete odovzdať v zbernom dvore, a budú tak následne ekologicky zlikvidované.
Ak ešte okná vyhodiť nechcete a premýšľate, na čo ich použiť, môžete ich napríklad inštalovať do vonkajšieho detského domčeka, alebo z nich vyrobiť skleník.

 
Kedy vymeniť okná za nové

 

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
99
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
243
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
80
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 4 európskych krajinách
Odbavili sme už 43 069 objednávok a dodali vám viacej ako 175 000 okien

Od našich zákazníkov

S výberom okien a dverí nám pomohla panipo telefóne. Ďakujem za expresné odbaveniemojej objednávky. Pri realizácii prestavby saobrátim znovu na váš eshop.
Okná v dome meníme postupne podľa našichmožností. Vďaka veľkému výberu a rýchlostidodania nemusíme objednávať skôr než týždeňdopredu.V porovnaní s ostatnými ponukamiveľmi nízka cena za, podľa môjho názoru,veľmi kvalitný výrobok.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu