Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Stavba domu svojpomocne – príprava otvorov a zameranie

V prvom diele nášho seriálu Stavba domu svojpomocne sme doporučovali okná a dvere objednávať až po presnom zameraní rozmerov priamo na stavbe. Len tak máte istotu, že nebudete musieť nič búrať, domurovať alebo zbytočne navyše veľa dopenovávať.

Ako otvory pred montážou pripraviť

V novostavbe je príprava otvorov jednoduchšia než pri rekonštrukcii, ale aj pri hrubej stavbe musia byť špalety rovné a čisté. Odstráňte teda zvyšky malty alebo lepidla.

Na čo pri zameraní okien pamätať

Aby okná veľkostne čo najlepšie vyhovovali, doporučujeme vymurovaný stavebný otvor zmerať na troch miestach. Pamätajte, že rám okna musí byť pri pohľade z vonkajšej strany schovaný za špaletou a zároveň sa rám z vnútornej strany musí vojsť do otvoru plus tam musí vzniknúť priestor medzi rámom okna a ostením pre aplikáciu montážnej peny. Väčšinou sa počíta s medzerou o dĺžke 5 až 20 mm na každú stranu.

 
Priprava otvorov a zameranie

Výpočet šírky a výšky

Šírku okna získate tak, že z troch nameraných hodnôt vyberiete tu najmenšiu a z nej odpočítate cca 30 mm. Napríklad keď nameriate hodnoty 1 500 mm, 1 502 mm a 1 503 mm, vyberiete hodnotu 1500, z nej odpočítate 30 mm a objednáte okno o šírke 1470 mm.

→ Pre stanovenie výšky okna budete opäť potrebovať tri merania. Z najnižšieho čísla ale odpočítate cca 50 mm – 20 mm je na medzeru a 30 mm je výška podkladového profilu, ku ktorému sa doráža vnútorný parapet. Napríklad keď nameriate hodnoty 1 500 mm, 1 502 mm a 1 504 mm, vyberiete hodnotu 1500, z nej odpočítate 50 mm a objednáte okno o výške 1450 mm. Upozorňujeme, že súčasťou všetkých nami dodávaných výrobkov je 5 komorový podkladový profil a že výška okien v našom e-shope je vždy uvedená bez tohto profilu.
Pre svojpomocníkov sme pripravili praktické návody. Pozrite sa.

Zameranie dverí – správne určenie nuly

Pred objednávkou dverí (či už vchodových, balkónových alebo posuvno-sklopných) postupujete pri stanovení šírky rovnako ako pri oknách, pri výške navyše pamätajte na správne určenie nuly, teda kde bude úroveň hotovej podlahy. 

Zameranie dverí vychádza z vágrysu (váhorysu), ktorý väčšinou býva v úrovni 1 metra nad povrchom budúcej podlahy. Aby dvere neviseli vo vzduchu, odporúča sa ich podkladať purenitom. Ten sa vkladá pod prahy vchodových dverí, kde celoplošne podopiera hliníkové prahy a bráni ich deformácii a pošlapaniu. Zároveň zaisťuje prerušenie tepelných mostov.

Pri inštalácii balkónových alebo posuvných dverí odporúčame, aby podlaha vo vnútri bola o niekoľkých centimetroch vyššia než na balkóne alebo na terase. Predídete tak problémom, že by pri dažďoch tiekla voda dovnútra.
 
Zameranie dverí – správne určenie nuly

Rýchle a jednoduché objednanie cez internet

Ak už máte všetky potrebné rozmery spísané, prichádza na rad objednanie. To je v našom e-shope rovnako jednoduché, ako by ste kupovali napríklad elektroniku. Navyše okná najčastejšie dopytovaných rozmerov máme skladom, takže dodanie je už do niekoľkých dní. Ak potrebujete okná na mieru (iné rozmery a parametre, napr. trojsklo) je vám k dispozícii online konfigurátor, v ktorom si všetko jednoducho zvolíte. 

Tento článok vznikol v rámci špeciálu Stavame svojpomocne. V budúcom diele budeme riešiť otázky spojené s montážou:
  • Kedy plastové okná a dvere namontovať?
  • Je možná inštalácia i v zime?
  • Čo si pred montážou zaistiť?

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
90
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
207
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
79
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu