Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Prečo plastové okná netesnia?

Zdá sa vám, že vaše plastové okná dostatočne netesnia? Prefukuje nimi či dokonca zateká? Je to určite nepríjemná situácia nielen preto, že v zime sa vzduch v miestnosti zbytočne ochladzuje, ale aj preto, že tým pádom vzrastá spotreba energií na vykurovanie. A prečo ťahá plastovými oknami? Príčin môže byť hneď niekoľko; podľa nich sa následne volí riešenie. Nezabudnite, že správnym utesnením okien sa dá ušetriť až 30% nákladov za energie.

Otestujte tesnosť okna:

Ak si nie ste istí, či oknom skutočne prúdi vzduch, zapáľte čajovú sviečku a umiestnite ju na okenný parapet. Ak sa začne plamienok mihotať, okná netesnia. Ak budete posúvať sviečku pozdĺž rámu, môžete nájsť presné miesto, kadiaľ uniká najviac tepla. Dajte však pozor tiež na rozdiel tlakov vzduchu v exteriéri a interiéri. Ak práve fúka silný vietor, malému prefukovanie sa neubránite a nie je to dôvod na reklamáciu. Skúšku teda vykonávajte za bežného počasia.

Zistite, kadiaľ prefukuje:

  • Medzi sklom a krídlom.
  • Medzi krídlom a rámom.
  • Medzi rámom a ostením.

Čo nezvládnete svojpomocne, vyrieši servisný technik

Keď zistíte, že tiahne medzi sklom a krídlom, je potrebné opraviť samotné zasklenie. Privolaný servisný technik túto závadu dokáže vyriešiť na mieste – okno odlištuje, sklo z krídla vyberie a znovu vypodložkuje, usadí a zase zalištuje. Ale možno to zvládnete aj svojpomocne podľa videonávodu na vysklenie a zasklenie okna.

Prefukovanie medzi rámom a ostením je nutné riešiť zásahom do muriva. Ak sa jedná o popraskanú omietku, ponúka sa možnosť škáry zatmeliť alebo vyplniť PUR penou. Ak však bola pôvodná montáž vykonaná nekvalitne alebo s nekvalitnými materiálmi, problém týmto spôsobom dlhodobo nevyriešite. Pri nekvalitne uskutočnenej montáži nemusí okolo okna priamo prúdiť vzduch, ale zle osadené parapety vytvárajú neizolovaný priestor, ktorý veľmi rýchlo premŕza a vzduch v miestnosti sa ochladzuje.

V tomto prípade je nutné osekať murivo v okolí rámov, odstrániť zvyšky starej peny a priestor vyplniť kvalitným izolantom. Okrem vylepšení tepelnej izolácie a zníženie nákladov na vykurovanie sa týmto úkonom vylepší tiež zvuková izolácia okna.

Ak prefukuje medzi krídlom a rámom, príčin môže byť viac:

  • Opotrebované tesnenie.
  • Netesnosť z dôvodu zlého nastavenia okna.
  • Deformácia krídla alebo rámu.
  • Výmena tesnenia, nastavenie kovania.
Opotrebované tesnenia sa dajú veľmi ľahko vymeniť a je to otázka niekoľkých desiatok korún. Plastové okná PREMIUM sú vybavené kvalitným dvojitým dorazovým tesnením (EPDM), ktoré má životnosť niekoľko rokov. Avšak časté otváranie a zatváranie okna, striedanie vysokých a nízkych teplôt – to všetko na tento materiál skrátka pôsobí.

Ak zbadáte, že tesnenie je bez závady, trhlín alebo akéhokoľvek ďalšieho opotrebenia, je možné, že netesnosť okna spôsobuje zle nastavené kovanie. Kvôli nemu krídlo nedolieha presne do rámu. To ľahko napravíte pomocou imbusového kľúča č. 4 a návodu na nastavenie okien.

Pozor na deformácie krídla a rámu

Ak je prehnuté či akokoľvek inak deformované krídlo alebo okenný rám, môže sa ho servisný technik pokúsiť vyrovnať, prípadne osadiť silnejšiu výstuž. Veľké deformácie sú však spravidla dôvodom k výmene okna. K pokriveniu rámu však našťastie nedochádza často; ide predovšetkým o prípady, keď profily nie sú vystužené, alebo na okná vo veľkej miere pôsobia slnečné lúče. Obzvlášť vtedy, ak majú okná tmavé dekory, môže pri striedaní teplôt dochádzať k rozťahovaniu a sťahovaniu krídla a rámu.

Deformácie tiež vznikajú z dôvodu nevhodne navrhnutého okna – zlý pomer výšky a šírky rámu, vynechanie pevných stĺpikov vo väčších rámoch, ťažké trojsklo veľkého rozmeru (ak sa často vetrá otvorením dokorán výraznejšie sa opotrebováva kovanie). Preto myslite už pri navrhovaní okien, aké vplyvy na nich budú v budúcnosti pôsobiť.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
90
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
207
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
79
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu