Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Ako si správne vybrať vhodné okná

Pýtate sa, ako si správne vybrať vhodné okná? Niekto dáva prednosť dreveným, iný zas plastovým oknám. Niekto si možno nie je istý, aké majú výhody a nevýhody, a preto váha.

Plast, drevo alebo hliník?

Hliníkové okná a dvere sa do rodinných domov a bytov obvykle nedávajú. Hliníkové dvere sú vhodné predovšetkým tam, kde je zvýšený pohyb osôb, to znamená napríklad v hlavných vchodoch bytových domov, v zdravotných strediskách, v obchodných domoch, kanceláriách a podobne. Vydržia viac zavretí a otvorení.

Drevené okná a dvere sú k dispozícii od samého počiatku, kedy sa začalo stavať. Je to klasika. Mnoho ľudí dáva prednosť drevu len pre ten samotný materiál. Faktom ale je, že drevené okná vyžadujú pravidelnú údržbu, ich povrch je vhodné čas od času renovovať. Taktiež sa príliš nehodia do miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a podkrovné kuchyne. Na drevo má vlhkosť neblahý vplyv. Na druhú stranu – pokiaľ sa poškodí povrch drevených okien, dá sa, na rozdiel od plastových, obrúsiť a znova nalakovať. Sú teda opakované renovované.

Plastové okná sú hitom posledných rokov. A niet divu. Samotné funkcie sú zrovnateľné s drevenými, u oboch materiálov sa dá dosiahnuť zhodných výsledkov v tepelnej a zvukovej izolácii, aj keď plastové okná sú bezúdržbové.

Plastové okná – bezúdržbovosť a nižšia cena

Plastové okná nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Áno, je síce potreba ich raz do roka nastaviť a premazať kovanie, prípadne ošetriť tesnenie, ale to je otázka niekoľkých minút u každého okna. Inak sa o ne prakticky nemusíte starať, čo v dnešnej uponáhľanej dobe ocení snáď každý. Sú lacnejšie než revené a ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. Plast je odolnejší voči nepriaznivým vplyvom, ako je časté striedanie teplôt či zvýšená vlhkosť vnútorného prostredia. Ak sú okenné profily kvalitné, viackomorové a opatrené oceľovou výstuhou, nedochádza k deformáciám pôsobením teplotných vplyvov.

Dvojsklá alebo trojsklá?

Dvojsklá sú dnes štandard, aj keď trojsklá sa taktiež úspešne bijú o svoje miesto na trhu. Hodia sa obzvlášť tam, kde je potreba maximálna úspora tepla, napríklad v nízkoenergetických domoch. Nemá cenu dávať trojsklá do starého domu, kde neprebehne zateplenie plášťa. Trojsklá výrazne znižujú úniky tepla, ale majú zmysel len tam, kde tieto úniky znižuje aj zateplená fasáda. Trojsklá sú navyše ťažšie, preto je treba zvážiť, či sa vyplatia; kvôli ich vysokej hmotnosti viac trpí okenné kovanie, počítajte s tým hlavne pri vetraní – rozmerné okenné krídla s trojsklami nie je vhodné vetrať otvorením dokorán, ale len ventiláciou.

Ako vybrať farbu okien

Plast ponúka mnoho farebných možností, na trhu sa dá vyberať z rôznych odtieňov. Najlacnejšie býva spravidla biele plastové okno, ostatné farby bývajú za príplatok. Obľúbené sú predovšetkým drevené dekory, ktoré aspoň opticky nahradia drevené okná. Predáva sa niekoľko druhov imitácii dreva, takže si vyberie snáď každý. Pri výbere farby okna sa zohľadňuje farba fasády, strechy, celkový štýl domu a jeho najbližšie okolie, existujúce exteriérové doplnky (pokiaľ sa jedná o výmenu okien) – napríklad odtieň plotu alebo pergoly. Ale je vhodné taktiež zohľadniť vnútorné vybavenie domu či bytu a popremýšľať, ako budú okná pôsobiť v interiéri.

Rozmery, tvary…

Rozmery okien obvykle nemusí majiteľ domu výrazne riešiť. Pokiaľ sa jedná o rekonštrukciu starého domu a výmenu okien, je treba dodržať veľkosť existujúcich okenných a drevených otvorov. Samozrejme je možné urobiť menšie stavebné úpravy, ale výrobcovia okien sú už schopní dodať aj neštandardné rozmery, takže sa prispôsobia konkrétnym podmienkam. Tvary okien nemusia byť iba obdĺžnikové – je možné vyrobiť atypické okná i dvere, kedy tvar buď korešponduje s tým, aké sú rozmerové možnosti stavby, a z nich sa vychádza, alebo nie je výnimkou, že majiteľ túži po ozvláštňujúcom prvku na svojom objekte, preto je možné vyrobiť okná oblúkové, kruhové, skosené, trojuholníkové... Za túto službu si spravidla niečo priplatíte, ale okná zostávajú rovnako kvalitné ako ostatné štandardné rozmery. Výsledok bude isto stáť za to.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
89
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
219
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
76
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 4 európskych krajinách
Odbavili sme už 43 069 objednávok a dodali vám viacej ako 175 000 okien

Od našich zákazníkov

S výberom okien a dverí nám pomohla panipo telefóne. Ďakujem za expresné odbaveniemojej objednávky. Pri realizácii prestavby saobrátim znovu na váš eshop.
Okná v dome meníme postupne podľa našichmožností. Vďaka veľkému výberu a rýchlostidodania nemusíme objednávať skôr než týždeňdopredu.V porovnaní s ostatnými ponukamiveľmi nízka cena za, podľa môjho názoru,veľmi kvalitný výrobok.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu