Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Ako vybrať strešné okno

Strešné okno je oproti ostatným plastovým oknám náchylnejšie na vplyvy počasia a vnútornej klímy bytu, preto je potreba jeho výberu venovať dostatočnú pozornosť. Pokiaľ teda staviate alebo rekonštruujete dom s podkrovnými miestnosťami, alebo sa chystáte na výmenu okien, prečítajte si nasledujúce rady.

Strešné okná plastové alebo drevené?

Ak máte zvyšné okná na dome plastové, pravdepodobne nie je čo riešiť. Zaobstaráte si plastové aj do strechy. Ak však máte na celom dome okná drevené, dá sa tento materiál využiť i pre strešné okenné otvory. Je však potrebné zvážiť, či ste ochotní venovať strešným oknám dostatočnú starostlivosť. Drevené okná vyžadujú vo všeobecnosti zvýšenú pozornosť, čas od času previesť povrchovú úpravu pozostávajúcu z brúsenia, impregnácie a lakovania. K strešným oknám býva horší prístup a táto údržba môže byť komplikovaná.

Drevené strešné okná sa ďalej nehodia do miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne. Na oknách v podkroví kondenzujú výpary z varenia a horúceho kúpeľa, a môžu tak spôsobovať deformáciu drevených rámov.

Nemusíte sa obávať, že plastové okná v kombinácii s drevenými budú vyzerať ako pes na oko. Na trhu je na výber z niekoľkých imitácii dreva. Plastové okno je tak potiahnuté špeciálnou fóliou, takže na prvý pohľad vyzerá ako drevené.

Kvalitné profily, izolačné dvojsklá

Profily musia byť viackomorové a opatrené oceľovou výztuhou. Tá je dôležitá ako prevencia proti deformáciám spôsobených striedaním extrémnych teplôt. Izolačné dvojsklá (prípadne trojsklá) zaistia kvalitnú zvukovú a tepelnú izoláciu. Sklo by malo byť bezpečnosté kalené, ktoré lepšie odoláva prípadným nárazom i tepelnej námahe.

Počet okien a ich veľkosť

Ako vybrať strešné okná s ohľadom na vnútorný priestor? Plocha okien by mala tvoriť zhruba 10 – 12 % obytnej plochy miestnosti. Miestnosť o 25 metroch štvorcových by teda mala mať presklennú plochu čítajúcu cca 2,5-3 metre štvorcové, pričom je vhodné okná rozmiestniť tak, aby bola izba osvetlená rovnomerne. Pokiaľ zvolíte väčšiu presklennú plochu, bude byt síce skvelo presvetlený, ale horšie tepelne i zvukovo izolovaný. V prípade, že bude okenná plocha menšia, bude v miestnosti príliš šero a bude nutné svietiť aj cez deň.

Nezabudnite na kvalitnú montáž

Pri montáži postupujte podľa návodu (videonávodu) a použite výhradne kvalitné materiály (kotvenie, polyuretánové peny...). Nezabudnite na kvalitné tesniace lemovanie, ktoré zlepší zvukovú izoláciu a zaistí správny odvod dažďovej vody a topiaceho snehu. Len kvalitne prevedená montáž môže zaistiť, aby kvalitné strešné okno správne plnilo svoje funkcie.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
86
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
213
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
75
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu