Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Prečo sa plnia plastové okná argónom?

Argón je inertný (neaktívny) plyn, ktorý znižuje tepelnú vodivosť priestoru medzi dvoma (troma) okennými sklami. Jednoducho povedané – izoluje lepšie ako obyčajný vzduch a termoizolačné funkcie plastových okien sú vďaka nemu lepšie. Táto vlastnosť je daná tým, že molekuly argónu nemajú dva atómy ako kyslík alebo dusík, ale iba jeden. Majú tým pádom menej energie a prenesú menej tepla ako molekuly dvojatómové. Tiež sú ťažšie ako molekuly kyslíka a dusíka a pohybujú sa teda oveľa pomalšie.

Argónu je v ovzduší jedno percento a získava sa pomocou destilácie skvapalneného vzduchu. Zaujímavé je, že väčšia hrúbka medzisklového priestoru síce pomáha k lepšej izolácii, avšak iba len do určitej miery. Priama úmera medzi hrúbkou tohto priestoru a tepelným prechodom funguje len u párcentimetrových argonových výplní. Je teda rozdiel, či je hrúbka 5 mm alebo 20 mm, avšak pri širších dutinách už je jedno, či sa jedná o 4 cm alebo 10 cm. V prípade napustenia dutiny argónom je ideálna šírka 16 mm a úplne zbytočné je mať medzeru medzi sklami viac ako 20 mm.

Skvelé izolačné schopnosti v oknách majú aj ďalšie vzácne plyny

Argón môže byť nahradený iným vzácnym ťažkým plynom, napríklad xenónom alebo kryptónom. Ich izolačné vlastnosti sú ešte lepšie, avšak zase sú tieto plyny oveľa drahšie (krypton je stokrát drahší ako argón, xenón tisíckrát drahší), takže sa ako výplň do okien používajú zriedka, a keď už, kombinujú sa s argónom. Pre predstavu – dvojsklo vyplnené kryptónom s prímesou argónu izoluje až päťkrát lepšie ako jednoduché sklo. Ideálna hrúbka medzery je v takomto prípade 12 mm.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
90
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
207
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
79
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu