Z dôvodu prevencie šírenia onemocnenia Covid-19 sú ale zamestnanci zákazníckej linky na homeoffice, a tak, ak by došlo napr. k chvíľkovej nedostupnosti tel. čísla, prosíme vás o zhovievavosť. Viac info tu. 
Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Ako správne vetrať? Prinášame niekoľko rád pre správne vetranie

Vetranie je činnosť, ktorú robíme dennodenne a často už viac-menej automaticky. V mnohých prípadoch ju však nerobíme správne. Najmä v zimných mesiacoch je poriadne vetranie veľmi dôležité a mali by sme sa na to zamerať. Nič ťažkého na tom nie je. Naučte sa pár základných zásad správneho vetrania, vďaka ktorým sa zbavíte ťažkého a vydýchaného vzduchu v miestnosti, taktiež predídete roseniu okien, tvorbe plesní a negatívnemu pôsobeniu týchto faktorov na vaše zdravie.

Ako vyzerá nesprávne vetranie?

K nesprávnemu vetraniu dochádza predovšetkým, pokiaľ máte doma plastové okná. Tie síce krásne utesnia miestnosti a ušetria vám náklady na vykurovanie, o to viac sa však v miestnosti udržuje vlhkosť a vzduch nemôže prirodzene prúdiť. To má za následok rosenie skiel a tvorbu plesní, ktoré môžu poškodiť nielen omietku, ale i náter a tesnenie samotných okien. Faktom je, že len dýchaním každý z nás vylúči do vzduchu 3 l vody za deň. Vydýchaný vzduch je najproblematickejším hlavne v spálni a pre kvalitu nášho spánku je vetranie veľmi dôležité. Preto sa zamerajte na nasledujúce metódy správneho vetrania.

Problémy s vetraním v zime

Ďalším kľúčovým faktorom pre správne vetranie je ročné obdobie. Najčastejšej chyby sa dopúšťame v zime, kedy si nechceme do domu púšťať mráz, a tak radšej vôbec nevetráme. Aby sme doma mali zdravé prostredie, musíme vydýchaný vzduch z miestnosti vymieňať za vzduch čerstvý. Pre väčšinu plastových okien je možné použiť mikroventiláciu (umožnenie prechodu vzduchu malou štrbinou pri tesnení okna). V zimnom období je táto metóda úplne nevhodná, pretože sa v drážke medzi krídlom a rámom okna môže nahromadiť voda, ktorá tam v mrazivých dňoch zamrzne.

Kedy a ako dlho mám vetrať?

Ako už bolo spomínané, frekvencia a dĺžka vetrania závisí na ročnom období či počasí. Vo všeobecnosti platí, že čím je chladnejšie vonku, tým kratšia doba vetrania stačí. V zimných mesiacoch stačí vetrať približne 5 minút. Na jar a na jeseň sa okná môžu nechať otvorené až 15 minút. V lete už je to viac-menej na vás, ideálne je vetrať okolo pol hodiny. Čo sa počasia týka, ak vás trápi vlhkosť v domácnosti, nevetrajte počas dažďa. Vlhkosť vzduchu by sa vám doma ešte zvýšila.
 

Ako správne vetrať v byte s plastovými oknami?

Na obyčajné vyklápanie okien či mikroventiláciu rovno zabudnite. Vyklopením vetračky (hlavne v zime) dochádza k pomalej výmene vzduchu a zbytočne sa vytráca teplo z miestnosti. Využívanie vetračky nechajte na obdobie, kedy sa už nebude kúriť. Správne vetranie by malo byť krátke, intenzívne a časté. Vetrajte teda krátku dobu, ale naplno. Predídete tak i tepelným stratám, keďže za tak krátku dobu sa steny a podlaha ešte nestihli ochladiť a miestnosť sa obratom opäť vykúri.

Vetranie kúpeľne a kuchyne

Ideálny interval vetrania je 3-4 krát denne. Pokiaľ však varíte alebo sa sprchujete, je potrebné vlhkosť v týchto miestnostiach ešte dodatočne vyvetrať. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou vzniká vhodné prostredie pre výskyt najrôznejších roztočov a vznik plesní, čo môže viesť k radu chronických problémov. Väčšia vlhkosť v miestnosti môže byť tiež spôsobená sušením bielizne. Väčšina panelákových kúpeľní nie je k sušeniu bielizne uspôsobená a akákoľvek činnosť zvyšujúca vlhkosť len podporuje rast plesní a rosenie okien. Ak nemôžete sušiť bielizeň vonku, skúste použiť spoločnú prádeľnu či sušiareň.

Iné spôsoby vetrania

Okrem prirodzených spôsobov vetrania, ktoré už boli uvedené, môžeme vetrať tiež pomocou ventilátorov a rekuperácií.
  • Ventilátory nie sú nijako finančne náročné a pritom majú dobrú výkonnosť. Najčastejšie sa umiestňujú do kúpeľní, kuchýň či na WC. Ventilátory odvádzajú len vzduch z miestností a tým nevetrajú miestnosť priamo. Avšak i tak zvládnu rýchlo vymeniť vzduch. Preto sa používajú predovšetkým v bytoch, kde je vlhkosť vzduchu vyššia.
  • Rekuperácia je moderný systém, ktorý zaisťuje čerstvý vzduch v miestnosti bez tepelných strát. Ide o ekologické riešenie, kedy sa rekuperačné jednotky montujú priamo do obvodových stien domov či samotných okenných rámov. Technológia zabezpečí odvod odpadových plynov a pritom vo vnútri udrží väčšinu svojho tepla. Rekuperácia sa využíva hlavne pri novostavbách, ktoré sa označujú ako pasívne.

Neodchádzajte, máme toho viac

Späť do poradne
99
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
243
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
80
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 4 európskych krajinách
Odbavili sme už 43 069 objednávok a dodali vám viacej ako 175 000 okien

Od našich zákazníkov

S výberom okien a dverí nám pomohla panipo telefóne. Ďakujem za expresné odbaveniemojej objednávky. Pri realizácii prestavby saobrátim znovu na váš eshop.
Okná v dome meníme postupne podľa našichmožností. Vďaka veľkému výberu a rýchlostidodania nemusíme objednávať skôr než týždeňdopredu.V porovnaní s ostatnými ponukamiveľmi nízka cena za, podľa môjho názoru,veľmi kvalitný výrobok.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu