Návod pre zameranie plastových okien
Bez zmlúv a papierovania
Expedícia k vám domov do 3 dní
Viac ako 1000 kusov na sklade
Kvalita švajčiarskeho koncernu Arbonia AG

Návod pre zameranie plastových okien


Aby vám nové okná dobre slúžili, je potrebné ich nielen dobre namontovať (viac sa môžete dočítať v našom odporúčanom návode na montáž okien, ale predtým ich správne zamerať. Inými slovami, aby okno dobre pasovalo a nebolo potrebné zapeňovať veľké medzery alebo naopak sekať do ostenia, teda zväčšovať otvor. Keďže sa snažíme našim zákazníkom poskytovať čo najlepšie služby, pripravili sme pre vás prehľadný odporúčaný návod na zameranie okien. Návod je majetkom spoločnosti TT Holding a.s. a bez súhlasu ho nemožno kopírovať.

Radi by sme Vás upozornili, že nasledujúci text nie je záväzným návodom, ale na všeobecné odporúčania. Postupy sa môžu líšiť v závislosti od typu otvorovej výplne, typu a stavu telesa stavby a rady ďalších faktorov. Zameranie vykonané iným spôsobom, než je uvedené v tomto návode, nemusí byť chybné a odlišnosti nemôžu byť predmetom reklamácie.

Pred meraním si pripravte papier, ceruzku a klasický zvinovací alebo laserový meter. Ak je to možné, merajte okno z vonkajšej strany, pretože ľahšie určíte, koľko je okno založené do ostenia, teda za hranu okenného otvoru. Aby bolo meranie čo najpresnejšie, odporúčame výšku i šírku okna merať na troch miestach, pričom použijete tú najväčšiu nameranú hodnotu.

Určenie šírky

V prípade zamerania šírky okna teda merajte v dolnej, prostrednej a hornej časti, a to vždy od ostenia k osteniu. K najväčšiemu meranému číslu potom pripočítajte 5 až 15 * mm z každej strany. Táto hodnota sa pripočítava kvôli založeniu okna do ostenia a ovplyvňuje ju hrúbka vonkajšej omietky. Aby ste došli k čo najpresnejšej hodnote, ktorú máte k meranému číslu pripísať, pozrite sa k bočnému okraju spodnej parapety, kde býva fasáda trochu odkrytá, alebo pomocou špachtle alebo skrutkovača malý kúsok fasády odkryte.

Príklad: Namerali ste tri hodnoty: 1 505 mm, 1 505 mm a 1 500 mm. Vyberiete najväčšie číslo – 1 505 mm, a pretože ste zistili, že staré okno bolo zasadené 10 mm, pripočítate teda 20 mm. Celková šírka okna tak bude 1 525 mm.

* Pamätajte! Pre stanovenie správneho rozmeru je potrebné mať na pamäti, že rám okna musí byť pri pohľade z vonkajšej strany schovaný za špaletou a zároveň sa rám z vnútornej strany musí zmestiť do otvoru, aby nebolo nutné otvor dodatočne dosekať. Z vnútornej strany musí tiež vzniknúť priestor medzi rámom okna a ostením pre aplikáciu montážnej peny (medzera 5 – 20mm na každú stranu).

Určenie výšky

Pri meraní výšky budete postupovať obdobne. Opäť odporúčame merať v troch miestach a vždy od vonkajšieho parapetu po horné ostenie. K najväčšej nameranej hodnote pripočítate 5 * mm určených na založenie okna do vrchného ostenia. Pozor z vypočítanej výšky, je nutné odpočítať 30mm **, výšku tzv. podkladového profilu.

Príklad: Namerali ste tri hodnoty: 1 000 mm, 1 005 mm a 1 000 mm. Vyberiete najväčšie číslo – 1 005 mm, ku ktorému pripočítate 5 mm a odčítate 30 mm. Výsledná výška okna tak bude 980 mm.

* Pamätajte! Pre stanovenie správneho rozmeru je potrebné mať na pamäti, že rám okna musí byť pri pohľade z vonkajšej strany schovaný za špaletou a zároveň sa rám z vnútornej strany musí zmestiť do otvoru, aby nebolo nutné otvor dodatočne dosekať. Z vnútornej strany musí tiež vzniknúť priestor medzi rámom okna a ostením pre aplikáciu montážnej peny (medzera 5 – 20 mm na každú stranu).

** Podkladový profil alebo tiež parapetný doraz je profil, ktorý je umiestnený na spodnej strane rámu okna. Najčastejšie meria na výšku 30 mm. K tomuto profilu sa doráža vnútorná parapeta a slúži tiež pre jednoduchú montáž parapety vonkajšej (viď. nižšie uvedený obrázok). Pri zadaní okien do výroby je nutné uviesť, že výšku okna uvádzate bez 30 mm podkladového profilu a to z dôvodu, aby bolo jasne dané, či Vami predkladaná výška okna je vrátane podkladového profilu alebo či je jeho výška už odpočítaná.

Zameranie parapiet

Spoločne s oknami sa merajú aj veľkosti parapiet. Najprv sa pozrite napríklad na vonkajšiu parapetu. Šírku odporúčame merať na konci ostenia, to znamená ten najširší rozmer. Špalety sa väčšinou otvárajú a parapeta by mohla byť krátka. Hĺbka * sa potom meria od miesta osadenia okna a pripočíta sa presah cez stenu. Ten spravidla býva 40 až 50 mm.
Aj u vnútornej parapety je najlepšie šírku merať až na konci ostenia. Špalety sa väčšinou otvárajú + 40 mm, ak bude parapeta vsadená do špaliet. Hĺbku * vnútornej parapety zistíte tak, že meter dáte 50 mm od miesta osadenia vonkajšej parapety, a meriate po celú hrúbku steny, pričom pripočítate presah cez stenu, čo zvyčajne býva 50 až 70 mm.

* Pamätajte! Vnútorné i vonkajšie parapety sa zasúvajú čiastočne pod rám okna (doráža sa k podkladovému profilu – viď. Obr. vyššie), preto s tým počítajte pri určovaní hĺbky – presahu.

Zameranie u novostavieb

Uvedený návod sa týka zamerania okien v už hotovom dome s fasádou. V prípade zamerania okien v novostavbe je postup nasledujúci: Vymurovaný stavebný otvor zmerajte opäť na troch miestach a od najmenšej nameranej hodnoty odpočítajte 30 * mm. Pri zisťovaní výšky je postup rovnaký, opäť tri merania, vyberiete najnižšie číslo, z ktorého odčítate celkom 60 * mm (v tomto odpočte je započítaná aj výška podkladového profilu – viď. náš popis vyššie).

* Pamätajte! Pre stanovenie správneho rozmeru je potrebné mať na pamäti, že rám okna musí byť pri pohľade z vonkajšej strany schovaný za špaletou a zároveň sa rám z vnútornej strany musí zmestiť do otvoru, aby nebolo nutné otvor dodatočne dosekať. Z vnútornej strany musí tiež vzniknúť priestor medzi rámom okna a ostením pre aplikáciu montážnej peny (medzera 5 – 20 mm na každú stranu).
90
presne toľko okien a dverí sme Vám minulý týždeň doručili až k Vám domov
207
toľko zákazníkov obslúžili naše operátorky po telefóne minulý týždeň
79
objednávok sme prijali v uplynulom týždni
Navštivte osobne
náš showroom
Nájdete nás vo 5 európskych krajinách
Odbavili sme už 54 518 objednávok a dodali vám viacej ako 200 000 okien

Od našich zákazníkov

Ďakujem Vám za dodanie obj.tovaru. Som stopercentne spokojený. Tranzakcia prebehla tak ako som to predstavoval. Kvalitné okná boli dodone čas.termíne bez závad. Sú kvalitné a pekné.
Dodacia lehota dodrzana, pri telefonickom kontakte ustretovost, velmi mila a ochotna pani. Prijemne ceny. Takto keby fungoval kazdy obchod, tak by neexistoval nespokojny zakaznik. Dakujem. Budem potrebovat dalsie okna a som plne rozhodnuty, ze sa obram znovu na Vas.

Ďalšie hodnotenia a fotografie z realizácií od našich zákazníkov tu